Det 21. århundredes informations- og kulturformidlere Undervisere: Jan Graulund & Hans Jørn Nielsen  Kurset introducerer til nogle faglige problemstillinger.

Slides:



Advertisements
Lignende præsentationer
Dias 1 D E P A R T M E N T O F M E D I A, C O G N I T I O N A N D C O M M U N I C A T I O N Kulturens medialisering Danmarks Biblioteksforening Årsmøde.
Advertisements

AT opgave 2014 Mad og Mennesker
Læring i Multikulturelle Kontekster
Børns udvikling – et fokus på børn og sprog
Skolebiblioteket indgår som en central del af skolens læringsmiljø og fungerer som skolens innovative, formidlende og pædagogiske læringscenter. Skolebiblioteket.
AT efteråret 2013 / MG & RO. Overordnet emne Kampen for det gode liv.
Introduktion til forårets kandidatmoduler d Ved Studievejledningen og undervisere Sådan ændres nummeret for det samlede antal dias i præsentationen: 1.Gå.
AT-EKSAMENSOPGAVEN 2013 februar 2013 / MG & RO. Tidsplan UgeMandagTirsdagOnsdagTorsdagFredag 5AT-opgaven udleveres IntrolektionVejledning om valg af emne.
Informationsforvaltning
Projekt - mobil interaktion i det fysiske og virtuelle biblioteksrum.
Peter Hanke Exart Performances Kulturens skjulte styrker • Opgør med kultur-fritid • Digitale indfødtes adfærd • Gør.
Ny kultur-, idræts- og fritidspolitik. Velkommen • ”Verden ligger åben” – Hvor skal vi hen? – Hvad skal vores fælles hovedvej være? – Hvad skal vi række.
Overskrift her Navn på oplægsholder Navn på KU- enhed For at ændre ”Enhedens navn” og ”Sted og dato”: Klik i menulinjen, vælg ”Indsæt” > ”Sidehoved / Sidefod”.
Kultur- og branchestudier Opgaveforberedende forløb S3 & LT
Historisk Atlas Lancering af brugstedet.dk 12. april 2012 Introduktion.
Odrbildne - the beginning of a beautiful friendship Pecha Kucha 28. februar 2011.
Introduktion til fagligheden på kandidatuddannelsen ved IVA
AT Opgaven  Du skal ud fra de overordnede problemstillinger for emnet Videnskabelige gennembrud og teknologiske landvindinger udforme.
KØBENHAVNS KOMMUNE Kultur- og Fritidsforvaltningen 10. marts 2011 De danske metropolers biblioteksstrategi.
Vidensmedier i kultur og samfund Konstituerende modul 2013 Hans Jørn Nielsen Lars Konzack.
Kulturteori og videns- og oplevelsessamfundets kulturinstitutioner Præsentation d Underviser: Jan Graulund (og evt. NN)
En ny model for bibliotekernes rum
INFORMATIONSMØDE Revideret kandidatuddannelse Ny studieordning 13. Marts i København 20. Marts i Aalborg.
Eksamen i KS -praktiske og gode råd samt eksempler på eksamensbilag
Netbaseret uddannelse ved IT-højskolen i København
Virtuelle verdener og rum Lisbeth Klastrup og Troels Degn Johansson IT-højskolen I København F-2002, Design, Kommunikation & Medier.
- med nedslag i fremtiden Formandens beretning.
Biblioteket som læringssted: Nye bibliotekarroller – nye biblioteksydelser Handelshøjskolens Bibliotek Århus Odense 15. maj 2002 Fra et bibliotek i bevægelse.
Dagsorden Generelt om organisationen Varde Kommune
Formål: Gøre Aalborgs skoler mere rummelige, således at man på distriktsskolen bliver i stand til at undervise flere af de elever, der i dag henvises til.
Eksamen i AT Vejledningsplan Ma2VINTERFERIEVINTERFERIE 2Afle- vering Ti23 On32 To2223 FrSkrive -dag.
UDDANNELSER I UDVIKLING – side 1 Skolebiblioteket som læringscenter Rikke Schultz
Opgavetyper og hjælp til informationssøgning, STX og HF
IT-Hjørnet på Gellerup og Hasle Bibliotek
Digitale biblioteker og web 2.0
Biblioteket som læringscenter
Introduktion til 2. semesters temakurser Ved Studievejledningen og undervisere Sådan ændres nummeret for det samlede antal dias i præsentationen: 1.Gå.
Læseteknik eUX - REBSLAGERVEJ.
1 PROJEKTFORMIDLING 6 mm i SLP Lars Peter Jensen © SLP-gruppen, Aalborg Universitet.
Introduktion til 6. semesters temakurser Ved Studievejledningen og undervisere Sådan ændres nummeret for det samlede antal dias i præsentationen: 1.Gå.
Projekt - mobil interaktion i det fysiske og virtuelle biblioteksrum.
Udviklingspuljen for folke- og skolebiblioteker Workshop Roskilde 29.august 2013 Jonna Holmgaard Larsen chefkonsulent.
Integration af undervisning om kliniske retningslinjer i professionsbacheloruddannelsen - ideer og tanker Lea D. Nielsen, Cand. Cur, Adjunkt, UC Syddanmark,
Det Internationale Område DIO  En samling materialer – udarbejdet individuelt eller i gruppe -, der dokumenterer din læreproces, din faglige udvikling,
Danskernes Digitale Bibliotek Hvorfor er det en god idé? Børne- og kulturdirektør Flemming Olsen, næstformand i Børne- og Kulturchefforeningen DB SYD –
Fleksibel biblioteksbetjening Middelfart
Almen studieforberedelse
Studiemetodik og teamarbejde
Projekt Forskerspirer Projekt Forskerspirer Projekt Forskerspirer giver deltagerne mulighed for at fordybe sig i et emne og udarbejde forslag.
Introduktion til 4. semesters temakurser Ved Studievejledningen og undervisere Sådan ændres nummeret for det samlede antal dias i præsentationen: 1.Gå.
2. sem. Valgkursus Formidling af faglig viden – om at forstå og formidle faglige tekster v./ Bo Gerner Nielsen & Martin Thellefsen.
6. sem. valgkursus Informationsvidenskabens teorier og metoder v./ Martin Thellefsen.
Gruppearbejde – muligheder og udfordringer
Kulturformidlende institutioner Konstituerende valgfag.
6 ugers selvvalgt kursus for nyledige pædagoger Med forbehold for ændringer i kursusplanen!
EKSAMEN OG PRØVER.
Samfundsfag Frisholm. Indhold Økonomi Sociologi Politik.
Bypolitik, kulturplanlægning og design af kulturelle læreprocesser Præsentation d Underviser: Jan Graulund (og evt. NN)
Modelprogram for et nyt bibliotekskoncept Tænketanksmøde nr. 1 Danmarks Biblioteksforening Jonna Holmgaard Larsen, Kulturstyrelsen d
Historie i udskolingen Gyldendal 8. april 2015 FFM – historie – historie.gyldendal.dk v/Jens Aage Poulsen
At blive forvandlet? Beth Juncker Professor Københavns Universitet.
Kulturforståelse Semesterintroduktion F semester.
Først: Uddannelsesspecifikt fag Senere: Grundforløbsprøve Kontor, Handel eller Detail.
”Global sundhed, civilsamfundsstøtte og bæredygtig udvikling”
Udkast til justering af KS
1587 Server - Blandet miljø Datatekniker – Infra & Prog
Samfundsfag E-F Grundforløb ÅLC
”Global sundhed, civilsamfundsstøtte og bæredygtig udvikling”
Danmarks Biblioteksforening Opinionsmåling, juni 2014
AT-EKSAMEN 2019 SSM 28. januar kl
Præsentationens transcript:

Det 21. århundredes informations- og kulturformidlere Undervisere: Jan Graulund & Hans Jørn Nielsen  Kurset introducerer til nogle faglige problemstillinger gennem holdundervisning og forelæsninger i februar og marts  Kurset introducerer også til projektarbejde som videnskabelig arbejdsproces gennem forelæsninger og workshops  Workshops vil være brændpunkter for forberedelsen af projektet (emneafgrænsning, problemformulering og metode, analyse) Dansk Jødisk Museum (Daniel Libeskind, 2004) Temakursus 2. semester 2012

Forløb  Februar-marts: temakursus  På workshop i slutningen af marts indkredser alle deres projektemne (individuelt eller i grupper på 2 eller 3) på baggrund af kursets materiale samt evt. eget valgt materiale.  På workshop i midten af april fremlægges og diskuteres problemformulering og metodevalg  På workshop i begyndelsen af maj fremlægges og diskuteres første analyseresultater  Samlet opgave afleveres 24. maj  Der ydes vejledning fra slutningen af marts til ca. 20. maj

Baggrund for temakursets problemstillinger  Informations- og kulturformidling  ABM- institutioner (Arkiv, Bibliotek, Museum)  Krav – ofte modstridende krav - i dag til kulturformidling  At stille materiale og viden til rådighed i vidensamfundet (grundfunktioner)  At imødekomme forventninger om oplevelse, indflydelse og udfoldelsesrum for et større publikum i oplevelsessamfundet (nye krav om udvidelse af formidlingspraksis som funktion)  At kunne udnytte nye mediers måder at producere, bevare, formidle og tilegne sig viden og kultur på  At udvikle formidlingsstrategier under bestemte politiske og økonomiske rammer i kommunerne (handlingsplaner, resultatkontrakter m.v.)  At være ”ABM” samtidig med at være læringscenter, kulturelt mødested, mediehus, eksperimentarium m.m.  At være frontløber og projektudvikler samtidig med at blive ”overflødiggjort”

Indholdselementer i temakurset som forudsætninger for det konkrete valg af institution og problemstilling  Hvordan kulturteoretiske og socialvidenskabelige forståelsesmåder begriber et videns- og oplevelsessamfund  Hvordan biblioteksudvikling og udviklingen i kulturformidlingsstrategierne samspiller med nye politisk, økonomiske rammer i kommunerne  Hvordan formidlingsstrategier kan opbygges på baggrund af en aktuel samfunds- og kulturanalyse og på baggrund af udviklingen i biblioteks- og kultursektoren  Hvordan ny medieteori beskriver og forstår de nye digitale netværksmedier og deres betydning for informations- og kulturformidling  Hvordan eventkultur og oplevelsesøkonomi sætter betingelser for kulturformidling  Hvordan den boglige kultur som f.eks. skønlitteraturen kan formidles i både et fysisk rum og i de digitale netværksmedier